مرکز پژوهش های علمی دانشکده تغذیه ورژیم شناسی زير مجموعه اي از مرکز پژوهش های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران مي باشد كه به صورت رسمي در تاريخ 8 آبان ماه 1391 با حضور سركار خانم دکتر پاسالار سرپرست مرکز پژوهشهای علمي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکی تهران، سركار خانم دکتر کوهدانی معاونت پژوهشی دانشکده تغذیه ورژیم شناسی و سركار خانم دکتر محمودی سرپرست مرکز پژوهش های علمي دانشجويان دانشکده تغذیه ورژیم شناسی با برگزاري جلسه ی آشنایی دانشجویان جدیدالورود کارشناسی ارشد تغذیه با مرکز پژوهش های علمی دانشجویان در محل باشگاه علمی دانشجویان آغاز به كار نمود.
از مهمترين اهداف اين مركز تربيت دانشجويان پژوهشگر با در اختيار قرار دادن وآموزش كليه سطوح علم تحقيقات، فراهم نمودن محيط مناسب براي پژوهش و تفكر خلاق، ايجاد و گسترش دانش و فرهنگ پژوهش و پرورش روحيه تحقيق، گسترش همكاريهاي تحقيقاتي نتيجه دار مابين دانشجويان و اساتيد و آموزش مهارت هاي زندگي مورد نياز دانشجويان براي پيشرفت صحيح تر و سريع تر آنها در پژوهش مي باشد. همچنين اين مركز سعي در ايجاد محيطي مناسب براي پرورش روابط عمومي دانشجويان، نهادينه كردن انجام كار گروهي در آنها و فرصت دادن براي تجربه كار اجرايي در محيط واقعي و تلاش در راستاي ايجاد روابط بين المللي با مراكز علمي تحقيقاتي معتبر دنيا(به ویژه مراکز علمي تحقيقاتي دانشجویی) دارد.
در جلسه آبان ماه 1391 سركار خانم فاطمه ضابطیان به عنوان دبیر موقت مرکز پژوهش های دانشکده تغذیه ورژیم شناسی انتخاب شدند و مقررشد گروه اولیه ای از داوطلبان، جهت تشکیل و شروع فعالیت های اولیه مشخص شوند و این گروه به مرکز پژوهش ها جهت شرکت در کارگاه های پژوهشی معرفی گردند . درهمین روز گروهی در یاهو به آدرس http://groups.yahoo.com/group/NutETDC ساخته شد تا بدین وسیله دانشجویان از فعالیتهای این مرکز مانند زمان برگزاری کارگاهها آگاه شوند.
مورخ 14 و 15اسفند ماه جلسه ای با حضور دکتر کوهدانی و دکترمحمودی با جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشکده برگزار گردید. در این جلسه در مورد اهداف این مرکز وبرنامه های آتی آن صحبت شد.
لازم به ذكر است از جمله برنامه هاي اين مركز در آینده نزديك برگزاري کارگاه های متنوع مقاله نویسی و روش تحقیق، رفرنس نویسی و... خواهد بود. 
در حال حاضر اعضای این مرکزسركار خانم دکترمريم محمودی سرپرست مرکز و سركار خانم فاطمه ضابطیان دبیر موقت مرکز و همچنين 20 نفر از دانشجويان كارشناسي ارشد مي باشند.
انتخابات شورای مرکزی مرکز پژوهشهای دانشکده تغذیه ورژیم شناسی علوم پزشکی تهران در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.
کاندیداهای مورد نیاز و وظایف آنها به شرح زیر است:
1- دبیر
بالاترین عنصر در بدنه‌ی مرکز پژوهش‌ها دبیر کل بوده که توسط شورای مرکزی از بین نامزدها به مدت یک سال انتخاب می‌گردد. دبیرکل ملزوم بوده که گزارشی از نتایج بخش‌های مورد پایش و زیرمجموعه‌ی خود را هر شش ماه در جلسه‌ای با حضور رئیس مرکز و شورای مرکزی به اطلاع برساند.
2- مسئول بخش عملكردي دانشجويان و انجمنها
اين بخش که توسط مسئول واحد انجمن ها اداره مي شود، تمام اطلاعات مربوط به سوابق و فعاليت‌هاي دانشجويان عضو مرکز را جمع‌آوري نموده و يك بانك اطلاعات (data base) الكترونيكي را تهيه مي‌نمايد. مسئول بخش عملكردي همچنين فعاليت‌هاي انجمن‌ها و پيش‌انجمن‌ها را پس از جمع‌آوري، بررسی و گزارش مي‌دهد. دانشجويان علاقه‌مند به عضويت در مركز و يا فعاليت در يكي از انجمن‌ها يا پيش‌انجمن‌ها، بايد از طريق اين بخش اقدام كنند.

3- مسئول بخش آموزش
در این بخش برای دانشجویان متقاضی کارگاه های مجزا در دو زمینه Life Skill(اعم از خلاقیت، کار تیمی، مدیریت زمان، روابط عمومي و .......) و Research Training (اعم از روش تحقیق Iو II، آمار،search در Pubmed، آشنایی با سایت کتابخانه الکترونیک TUMS، scientific writing و ......) به صورت کارگاه های با موضوع مجزا ارائه می گردد تا در صورتی که فردی تنها در یک یا چند زمینه خاص نیاز به آموزش داشت بتواند تنها با گذراندن همان کارگاه ها به هدف خود نائل آید. هدف از این بخش زمينه سازي براي ارايه طرح هاي پژوهشي و نتايج علمي آن(مقاله، كنگره، اختراع و ...) در راستاي نياز هاي نظام سلامت كشور می باشد.

4- مسئول بخش پژوهش
اعضاي شوراي پژوهشي كه سالانه پس از كانديداتوري توسط شورای مرکزی انتخاب مي شوند، در این بخش فعاليت مي كنند. اين بخش، از سه زیر بخش "بررسي پروپوزال ها" و "مشاوره هاي پژوهشي" و "ثبت نتايج تحقيقاتي" تشکیل می شود:
زیر بخش بررسي پروپوزال ها:در اين زير بخش طرح هاي پژوهشي ارسالي از دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي تهران بررسي مي شود و در صورت تاييديه، در جلسه همراه با اساتيد بازبيني نهايي مي گردد و در صورت تاييد نهايي از طرف مركز به معاونت پژوهشي ارسال مي گردد. زیر بخش مشاوره هاي پژوهشي:مشاوره هاي پژوهشي دانشجويان و اساتيد و واحد هاي اداري و سازمان ها به اين زير بخش ارجاع مي گردد و اين واحد كه متشكل از اعضاي شوراي پژوهشي مي باشد، اين مشاوره ها را انجام مي دهد.
زیر بخش ثبت نتايج تحقيقاتي:اين زير بخش مسئوليت ثبت موارد زير را دارد:
اسامي محققان مركز پژوهش هاي علمي دانشجويان(تمامي دانشجويان و اساتيدي كه در طرح هاي ارسالي از مركز به معاونت پژوهشي مجري يا همكار بوده اند)
نتايج تحقيقاتي اعم ازثبت اختراع، مقاله، خلاصه مقاله ارسالي به كنگره و غيره كه در آنها affiliation مركز پژوهش هاي علمي دانشجويان به نحوي آورده شده باشد.
اطلاعات كنگره هايي كه به صورت فردي يا به صورت نظام مند دانشجويان عضو مركز در آنها شركت داشته اند.
5- مسئول بخش تضمین کیفیت
وجود این بخش براي تضمين، كنترل كيفيت و ارزيابي انجمن‌ها و سایر زیرواحد ها ضروري به‌نظر مي‌رسد. اين بخش به‌منظور بررسي كيفي انجمن‌ها و سایر زیرواحد ها ، قانون‌مدار كردن، بهبود عملكرد آنها و ارایه راهكارهاي مناسب تأسيس شده است. این بخش مسوول پي‌گيري و ارزيابي دوره‌اي فعاليت‌ها و پيشنهاد معيارها و رتبه‌بندي‌ها و راه‌هاي مختلف ارتقا است .

6- مسئول بخش ارتباطات
مسئول برقراری ارتباطات داخلی و خارجی مرکز ما بین دانشجویان، اساتید و سازمانها می باشد؛این بخش به دو زیربخش کلی روابط عمومی و روابط بین الملل تقسیم می گردد.
زير بخش روابط عمومی:اطلاع رسانی امور مرکز و انجام تمامی هماهنگی های لازم در این راستا، فعالیت های این زیربخش را تشکیل می دهد. در این زیر بخش مجموعه سایت تبلیغات قرار میگیرند.
زير بخش‌‌‌روابط بین الملل:روابط بین الملل جهت متمرکز کردن کلیه فعالیتهای بین المللی مرکز ، ارتباط با مراکز تحقیقاتی دانشجویی بین الملللی ، فعالیتها و ارتباطات بین المللی و پیگیری های لازم جهت شرکت نظام مند یا غیر نظام مند دانشجویان در کنگره های بین المللی، فعالیت می کند. 
7- مسئول واحد طرح و برنامه (R&D):
اين واحد در مشاوره ی مديريت و برنامه‌ريزي‌هاي مختلف مربوط به ارتقاي مركز شركت دارد و به‌عنوان محلي براي ورود افكار جديد طراحي شده است. بررسي آموزش‌هاي لازم براي هر واحد، توسعه و به‌روزسازي آموزش‌هاي لازم، بررسي و سفارش اين آموزش‌ها نيز از اهداف تأسيس اين واحد بوده است. وظايف اين واحد در دو گروه عمده قرار مي‌گيرد كه عبارتند از محلي براي پذيرش‌طرح‌ها و نظرات دانشجويان و استفاده از اين نظرات در بهبود عملكرد انجمن‌ها و پروژه‌ها و يا تبديل اين طرح‌ها و نظرات به پروژه‌هاي آموزشي و اجرايي و اجراي آن توسط فرد ارایه‌دهنده با كمك واحد توسعه آموزش. از طرف ديگر تعيين اولويت‌هاي اجرايي مركز، به‌عنوان مثال يافتن انجمن‌هايي كه نياز به تشكيل آن‌ها وجود دارد.

 

برای بازدید از وب سایت مرکز پژوهشهای دانشجویی از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

nutssrc.tums.ac.ir

QUICK ACCESS

Tehran University of Medical Sciences - School of Nutritional Sciences and Dietetics.